Czy warto kupić laptop biznesowy do domu?

W zestawieniu z laptopami biznesowymi notebooki konsumenckie (z niskiej lub średniej półki) są bez szans, ponieważ posiadają znacznie uboższe podzespoły i przez to są mniej wydajne oraz funkcjonalne. Mimo to nadal nie ma zbyt wielu osób, które wybierają modele biznesowe jako główne urządzenia do użytku domowego. Wynika to w dużej mierze z faktu, że zazwyczaj trzeba za nie zapłacić więcej niż za wersje budżetowe. Czy to jednak słuszne przekonanie?

Wyższa cena jest w pełni usprawiedliwiona

Wiele osób nie decyduje się na zakup laptopa biznesowego do domu z jednego głównego powodu – wyższej ceny niż w przypadku sprzętu komercyjnego. Różnice te wynoszą od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Warto sobie jednak uświadomić, że dopłacamy za bardzo wysoką jakość wykonania (solidna obudowa z aluminium, metalu lub włókna węglowego) oraz wynikającą z niej niezawodność. Czas eksploatacji omawianych urządzeń jest więc przeważnie dwa razy dłuższy niż nich konsumenckich odpowiedników – mogą nam z powodzeniem służyć nawet do sześciu czy siedmiu lat, nie sprawiając w tym okresie absolutnie żadnych problemów, związanych choćby ze spadkiem wydajności czy kultury pracy. Korzyścią wynikającą z ich zakupu jest również wysoka jakość obsługi posprzedażowej, kilkuletnia gwarancja klasy biznes, a ponadto względy wizerunkowe – wyglądają niezwykle elegancko (prestiż). Warto zwrócić uwagę m.in. na serię Dell Vostro, obejmującą laptopy przeznaczone zarówno do prostych, jak i zaawansowanych zadań.

Lepsze parametry to nie jedyny wyróżnik

Osoby kupujące laptopy konsumenckie bardzo często powołują się na argument, że oferują one parametry identyczne jak urządzenia biznesowe. To oczywiście nieprawda, ponieważ w sprzętach z niższej półki rzadko kiedy są montowane takie podzespoły, jak choćby procesor Intel Xeon lub Intel Core i7 ósmej generacji, pamięć RAM 16 lub 32 GB, dedykowana karta graficzna czy szybki i bezawaryjny dysk SSD. Nie bez znaczenia jest też fakt, że laptopy biznesowe – np. z serii Dell Vostro – są wyposażone w matowe matryce Full HD wykonane w technologii IPS, które gwarantują doskonałe kąty widzenia i szeroką paletę barw (http://www.meritum-nieruchomosci.com.pl/czym-odznacza-sie-seria-notebookow-dell-vostro/). Jeśli więc jesteśmy miłośnikami oglądania filmów w domowym zaciszu, to jest to dla nas wybór idealny. Oto inne powody, dla których warto postawić na omawiane sprzęty:

  • wygodna klawiatura z dodatkowymi klawiszami funkcyjnymi
  • wydajny układ chłodzenia (gwarancja nieprzegrzewania się laptopa)
  • duża liczba portów i gniazd
  • dodatkowe zabezpieczenia w postaci czytnika linii papilarnych, czytnika Smart Card, linki mocującej Kensington itp.
Obraz fancycrave1 z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj wynik *