Kilka istotnych różnic między laptopami biznesowymi a konsumenckimi

Laptopy biznesowe oraz konsumenckie to dwa zupełnie odmienne segmenty sprzętów wyróżniane przez producentów. Te pierwsze są bowiem przystosowane do szybkiej oraz efektywnej pracy na zaawansowanych programach (np. tekstowych, graficznych lub architektonicznych), drugie zaś służą głównie jako urządzenia multimedialne, czyli do oglądania filmów czy przeglądania internetu. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane podstawowe różnice między tymi sprzętami. 

Jakość obudowy to jeden z głównym wyróżników

Laptopy komercyjne kuszą klientów stylowymi obudowami, zaprojektowanymi w zgodzie z najnowszymi trendami i wpisującymi się w różnorodne gusta estetyczne. W sklepach znajdziemy więc konstrukcje klasyczne lub eleganckie, a także w zróżnicowanej palecie kolorystycznej – białe, czarne, srebrne, czerwone, a nawet różowe. Niestety często okazuje się, w parze z ładnym wyglądem nie idzie solidność wykonania – powszechnie spotykane wady to m.in. skrzypiące zawiasy, uginająca się klawiatura czy nadmiernie ruszająca się pokrywa. Wynika to z faktu, że w większości tego typu sprzęty są zrobione z plastiku i przez to niezbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne czy wstrząsy. Zupełnie inaczej zostały skonstruowane laptopy biznesowe. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z urządzeniami wykonanymi z aluminium, metalu lub włókna węglowego, niezwykle wytrzymałymi i stabilnymi. Mimo zastosowania trwalszych materiałów, ich obudowa jest smukła i lekka (maksymalna waga to 2 kg), więc są mobilne i nadają się nie tylko do pracy w biurze, ale też poza nim (np. w pociągu czy kawiarni). Przykładem tak zaprojektowanych konstrukcji są laptopy z serii Lenovo X (więcej: http://oniwymy.pl/jaki-wybrac-laptop-do-pracy-poza-biurem/).

Wysoka wydajność i doskonały ekran – tego nie znajdziesz w modelach z marketu

W przeciwieństwie do sprzętów komercyjnych, modele biznesowe są w większości wyposażone w najnowsze podzespoły, gwarantujące wydajność na wysokim poziomie. Posiadają m.in. procesory Intel Core i5 (https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/processors/core/i5-processors.html) lub i7 generacji Kaby Lake, pamięć operacyjną RAM o pojemności od 8 do nawet 32 GB, dedykowane karty graficzne (np. nVidia Quadro), szybkie i wytrzymałe dyski SSD i dodatkowe zabezpieczenia w postaci czytników linii papilarnych czy kart Smart Card. Takie rozwiązania zapewniają m.in. komputery z serii Lenovo X. Większość z laptopów biznesowych ma również zamontowany matowy ekran wykonany w technologii IPS (Full HD), który charakteryzuje się doskonałymi kątami widzenia, szeroką paletą barw i wysoką jasnością. W wersjach marketowych natomiast normą są fatalne ekrany TN. 

 

Obraz z lenovo.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj wynik *